Kim jesteśmy?
Rada Koordynacyjna ds. Nauczania Języków Obcych i Certyfikacji Biegłości Językowej jest powoływana przez JM Rektora UW na 4-letnią kadencję. W jej skład wchodzą przedstawiciele jednostek prowadzących lektoraty na UW. Zadaniem Rady jest projektowanie i wdrażanie w życie polityki językowej Uczelni. W tym celu czuwa ona nad merytoryczną stroną procesu certyfikacji biegłości językowej (kształt formatów na czę egzaminu, materiały na część ustną, kryteria oceniania, szkolenia dla autorów testów i egzaminatorów, itp.). Rada Koordynacyjna dba również o jakość kształcenia językowego w ramach powszechnej nauki języków obcych na Uniwersytecie (ustala programy kształcenia i koordynuje coroczną ofertę lektoratów).
Zgodnie z Zarządzeniem nr 156 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zasad organizacji nauczania języków obcych i certyfikacji biegłości językowej na Uniwersytecie Warszawskim warunkiem ukończenia studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich jest opanowanie jednego języka obcego co najmniej na poziomie B2, według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Obowiązek ten można zrealizować przystępując do egzaminu certyfikacyjnego na UW lub przedstawiając certyfikat językowy honorowany
na UW wg. Uchwały nr 5 Rady Koordynacyjnej ds. Nauczania Języków Obcych i Certyfikacji Biegłości Językowej z dnia 23.05.2022 w sprawie uznawania certyfikatów zewnętrznych instytucji potwierdzających poziom biegłości językowej.
Lektoraty i egzaminy certyfikacyjne na UW obejmują 36 języków ze wszystkich grup językowych świata. Są one prowadzone na 5 poziomach biegłości zgodnie z ESOKJ (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego).
W skład Rady wchodzą:
Przewodniczący Rady Koordynacyjnej
prof. ucz. dr hab. Radosław Kucharczyk (przedstawiciel Wydziału Neofilologii)
Członkowie Rady: